Kahdessa kaapelikelassa on 33 mm:n panorointi-/kallistuskamerapää suuntatarkastusta varten ja 23 mm:n putkikamera ahtaiden putkien tarkastelua varten, mikä mahdollistaa nopean vaihtamisen laaja-alaisen navigoinnin ja ahtaiden tilojen kuvaamisen välillä. Etäkäyttöinen panorointi-/kallistusohjaus, säädettävä LED-valaistus ja syvyysmerkityt kaapeloinnit tehostavat putki- ja viemäritarkastuksia, lyhentävät huoltoaikaa ja parantavat vikojen havaitsemisen ja raportoinnin tarkkuutta.
Yleiskatsaus kaksoiskaapelikamerapäähän
Putkikamerajärjestelmä
______
| 33 mm:n 360° kallistuva 180° kääntyvä kamerapää ja 23 mm:n kamerapää |
| 1/3 CMOS, 2.0MP pilex FHD, vedenpitävä IP68 |
| Kaksoiskaapelikela (7 mm ja 5,2 mm), 20–50 m vaihtoehto |
| 13 tuuman IPS LCD -näyttö |
| DVR-ohjausyksikkö, jossa on ääni-, videotallennus- ja valokuvaustoiminto |
| Langaton USB-näppäimistö sanojen kirjoittamiseen |
| Sisäänrakennettu 8800 mA:n litiumioniakku |
Pääosa 1: 33 mm:n panorointi- ja kallistuskiertokamerapää
______
| Kameran koko | 33 mm x 226 mm |
| Kameran pikseli | Kenno 1/3" CMOS, 2.0MP pikseliä |
| Vedenpitävyystaso | Vedenpitävä IP68 |
| Kameran kantama | Katselualue 120° |
| Tarkennus | Manuaalinen tarkennus manuaalisesti |
| Pyörimisalue | Kierto: Panorointi 360°, kallistus 180° |
| Valo | 4 kpl kirkkaita LED-valoja, säädettävä |
| Liitin | Irrotettava, ilmailutyyppinen pistokeliitäntä kaapelikelaan |
| Materiaali | Linssiikkuna safiirilasia ja ruostumatonta terästä |
| Kameran koko | 23 mm x 53 mm |
| Kameran pikseli | Kenno 1/3" CMOS, 2.0MP pikseliä |
| Vedenpitävyystaso | Vedenpitävä IP68 |
| Kameran kantama | Katselualue 120° |
| Valo | 12 kpl kirkkaita LED-valoja, säädettävä |
| Liitin | Irrotettava, ilmailutyyppinen pistokeliitäntä kaapelikelaan |
| Materiaali | Linssiikkuna safiirilasia ja ruostumatonta terästä |
Pääosa 2: DVR-ohjausyksikkö
______
| Näytön koko | 13 tuuman HD IPS LCD -näyttö, 1280x720 resoluutio |
| Vedenpitävyystaso | Vedenpitävät näppäimet ja vedenpitävä paneeli |
| Toiminto | Video-, ääni- ja valokuvaustoiminnolla varustettu DVR |
| Näppäimistö | USB-langaton näppäimistö reaaliaikaiseen kirjoituskoneeseen |
| Mittarilaskuri | Digitaalinen mittarin laskuritoiminto, näyttö näytöllä |
| Akku | 8800mA ladattava litiumioniakku |
| Akun varaustason ilmaisin |
Pääosa 3: Kaapelikela
______
| Mittarilaskuri | Digitaalinen mittarilaskuri (vain ulommalle kaapelikelalle) |
| Materiaali | Lasikuituinen työntötangon vaijeri |
Kaapelin halkaisija | 7 mm (ulompi kaapelikela) 5,2 mm (sisävaijerirulla) |
Kaapelin pituus | 20–50 m (ulompi kaapelikela) 20–40 m (sisävaijerikela) |
| Kelan koko | 40 cm x 40 cm (ulompi kaapelikela) 30 cm x 30 cm (sisävaijerirulla) |
Sovellukset
______
Putkivaurioiden havaitseminen ja tunnistaminen:
Havaitse vesihuoltoputkiston vuodot ja tukokset varmistaaksesi putkiston normaalin toiminnan.
Arvioi putkiston ikääntyminen, vauriot, sisäiset tukokset, korroosiovauriot jne. korjausten ja vaihtojen perustaksi.
Maanalaisen putkilinjan havaitseminen:
Käytetään maanalaisten kaapeleiden ja metalliputkien suunnan ja syvyyden paikantamiseen sekä putkien syvyyden tarkkaan mittaamiseen.
Arvioi putkilinjan ulkopuolisen korroosionestokerroksen vauriot, paikanna vauriokohdat ja luo perusta uusien putkilinjojen korroosionestokerroksen rakennuslaadun hyväksynnälle
Usein kysytyt kysymykset
Liitännäiset tuotteet