Etu- ja takasuuntaisessa putkitarkastuskamerassa on kaksisuuntainen kamerapää, jossa on erillinen kallistuksen säätö ja säädettävä LED-valaistus sekä ylä- että alavirran osien tarkastamiseen ilman purkamista. Kamera on IP68-tiivistetty käyttöä varten märissä ja roskaisissa ympäristöissä. Reaaliaikainen video, still-kuvaus ja sisäänrakennettu tallennus mahdollistavat teknikkojen dokumentoinnin mutkista, sivuttaissuunnasta ja tukoksista, mikä nopeuttaa vikojen paikantamista ja tuottaa näyttöön perustuvia raportteja, jotka tukevat nopeampaa korjaussuunnittelua ja vähentävät tarpeetonta kaivamista.
Yleiskatsaus 20 mm:n ja 29 mm:n etu- ja takakamerapäihin
______
| 8 tuuman IPS LCD -näyttö, 1920x1080 resoluutio |
| DVR-ohjausyksikkö, jossa on ääni-, videotallennus- ja valokuvaustoiminto |
| Sisäänrakennettu 6800 mA:n litiumioniakku |
| Digitaalinen mittarin laskuritoiminto, virhe on alle 1% |
| Etu- ja takakamerat: Kokonaisvaltainen tarkkailu |
Pääosa 1: Etu- ja takakamerapää
______
| Kameran koko | 20 mm x 28 mm (etukamera) 29 mm x 46 mm (takakamera) |
| Kameran pikseli | Kenno 1/3" CMOS, 1,3 megapikselin pikseli |
| Vedenpitävyystaso | Vedenpitävä IP68 |
| Kameran kantama | Katselualue 120° |
| Valo | 6 kpl kirkkaita LED-valoja, säädettävä (etukamera) 6 kpl kirkkaita LED-valoja, säädettävä (takakamera) |
| Liitin | Liitetty johtoon, ei voida irrottaa |
| Materiaali | Linssiikkuna safiirilasia ja ruostumatonta terästä |
Pääosa 2: DVR-ohjausyksikkö
______
| Näytön koko | 8 tuuman HD IPS LCD -näyttö,1920X1080 resoluutio |
| Vedenpitävyystaso | IP68 |
| Toiminto | 1080P-muotoinen video-, ääni- ja valokuvaustoimintoinen DVR |
| Mittarilaskuri | Digitaalinen mittarin laskuritoiminto, näyttö näytöllä |
| Akku | 6800 mA:n ladattava litiumioniakku |
| Akun varaustason ilmaisin |
Pääosa 3: Kaapelikela
______
| Mittarilaskuri | Digitaalinen mittarilaskuri |
| Materiaali | Lasikuituinen työntötangon vaijeri |
| Kaapelin halkaisija | 5,2 mm |
| Kaapelin pituus | 20–50 metriä |
Sovellukset
______
Putkivaurioiden havaitseminen ja tunnistaminen:
Havaitse vesihuoltoputkiston vuodot ja tukokset varmistaaksesi putkiston normaalin toiminnan.
Arvioi putkiston ikääntyminen, vauriot, sisäiset tukokset, korroosiovauriot jne. korjausten ja vaihtojen perustaksi.
Maanalaisen putkilinjan havaitseminen:
Käytetään maanalaisten kaapeleiden ja metalliputkien suunnan ja syvyyden paikantamiseen sekä putkien syvyyden tarkkaan mittaamiseen.
Arvioi putkilinjan ulkopuolisen korroosionestokerroksen vauriot, paikanna vauriokohdat ja luo perusta uusien putkilinjojen korroosionestokerroksen rakennuslaadun hyväksynnälle
Usein kysytyt kysymykset
Liitännäiset tuotteet